Tu jesteś:

Blog firmowy Trustnet

Nowości w cPanel & WHM 54 (w dawnej numeracji 11.54)

cpanel-logo

W 2007 roku ukazała się premiera cPanel & WHM z jedenastką w tytule. Po ośmiu latach twórcom nadal zadawano pytania o dwunastą wersję oprogramowania. Jak odpowiedzieli autorzy? Całkowicie zrezygnowali z dwunastej wersji.

W dniu 24 stycznia 2016 zdecydowano się przejść kilkadziesiąt numerów wyżej, by udostępnić aktualizację cPanel & WHM 54. Uproszczono nazewnictwo, jednocześnie nie rezygnując z dotychczasowych funkcji. Zmiana w nazwie miała na celu ograniczenie nieporozumień związanych z przyszłymi poprawkami. Zamiast pytań o treści „korzystasz z 11.48 czy 11.50?” będzie zwykłe „zainstalowałeś wersję 54?”.

W Trustnet.pl część serwerów posiada już cPanel zaktualizowany do wersji 54.

Zmiany w zarządzaniu kontami FTP w cPanel wersja 54

Największą zmiana, która wiąże się z nową wersją jest przeorganizowanie logowania do FTP. Z jednej strony podniesiono bezpieczeństwo, ograniczając możliwości włamań na serwer, ale z drugiej strony pojawiły się pewne utrudnienia dla klienta. Powodem jest  konieczność dostosowania się do nowych zmian, jeśli wcześniej używał starych metod automatycznych aliasów. Od teraz logowanie następuje do danej domeny a nie zespołu domen.

Dotychczas przy zakładaniu konta FTP w cPanelu podawało się wyłącznie login jak np. ”user”. Domena główna dla konta typu „konto.trustnet.pl” była wybrana domyślnie. Tworzyło się wówczas konto FTP o  nazwie „user@konto.smarthost.pl”.

W sytuacji, gdy klient miał podpiętą domenę „mojadomena.pl”, to konta FTP działały pod każdą domeną, która była na koncie. Istniała możliwość używania loginów FTP w rodzaju:

  • user@konto.trustnet.pl
  • user@mojadomena.pl

Jak wygląda cPanel w FTP po aktualizacji?

Nowa wersja wprowadza przy zakładaniu FTP wybór domeny,  w której ma zostać założone konto e-mail. Konto zakładane jest więc pod postacią:

  • user@konto.trustnet.pl
  • user@mojadomena.pl
  • user@mojadomena2.pl

Wszystkie z powyższych kont są samodzielnym kontem FTP, niezależnym od pozostałych.

Co oznacza aktualizacja cPanel w kontach FTP?

Wszystkim osobom, które do tej pory używały kont FTP w osobistej domenie w rodzaju user@mojadomena.pl aktualizacja spowoduje koniec działalności dotychczasowego adresu. Od teraz pod tą domeną nie będzie istnieć żadne konto FTP. Będzie obecne już tylko pod domeną główną serwera jak np. user@konto.trustnet.pl.

Aktualizacja cPanel na kontach FTP w Trustnet.pl

  • Zakładanie konta przed dniem aktualizacji:

stare-logowanie-trustnet

  • Zakładanie konta po dniu aktualizacji:

nowe-logowanie-trustnet1

nowe-logowanie-trustnet2

Autor: 29 stycznia 2016