Tu jesteś:

Blog firmowy Trustnet

Jak chronić swojego Facebooka przed włamaniem?

Facebook

Każdego dnia na Facebooku istnieje imponująca frekwencja obecności. Liczba założonych kont sięga już 1.5 miliarda, a w trakcie imprezy z okazji dwunastej rocznicy powstania Facebooka jego założyciel, Mark Zuckerberg, roztoczył wizję, w której 5 miliardów osób będzie w 2030 roku korzystało z jego portalu.

Już dziś dla przeważającej ilości z nich życie prywatne zostało w pełni wprzęgnięte z funkcjami oferowanymi przez Facebooka. Serwery Facebooka pełne są intymnych rozmów, rodzinnych albumów i tajemnic handlowych. Swoim kontem mówimy sporo o sobie w porównaniu do życia poza ekranem monitora. Pokaż mi swoje konto, a powiem Tobie jakim jesteś człowiekiem? Niekoniecznie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że dostęp do konta możemy oddać nie całkiem świadomie.

Pozamykaj wszystkie furtki do swojego konta

Przy tworzeniu hasła dostępu przyda się wena twórcza. Jeśli hasło daje się odnaleźć w słowniku wyrazów, to prawdopodobnie nie jest ono zbyt bezpieczne. O takich kombinacjach jak „zenek” czy „haslo12345” nawet nie wspominamy, bo wszyscy jesteśmy poważni, prawda? 😉 Już samo wstawienie znaku specjalnego lub cyfry znacznie podwyższa jakość hasła i poziom frustracji osoby próbującej dokonać włamu. Zazwyczaj wtedy się poddaje.

Co ważne, pamiętajmy o podstawowej zasadzie – nie dubluj haseł w serwisach. Jeśli gdzieś w internecie korzystasz z jednego hasła, nie wstawiaj go również na Facebooka. Statystycznie włamy rzadko dotyczą pojedynczych kont. Zamiast kombinować z hasłem jednego użytkownika, lepiej popracować nad dostępem administratora lub wejściem do plików bazy danych, dzięki temu uzyska się całą listę haseł. Gorzej, jeśli chodzi wyłącznie o Twoje konto 😉

Facebook pomaga w zabezpieczeniach

Bezpieczny_Facebook

Paradoks pomocy Facebooka w kwestii bezpieczeństwa polega na tym, że jest ono… lekko kłopotliwe. I przy okazji słabo promowane. Jeśli preferujecie szybkość logowania, to raczej nie skorzystacie z opcji, które podsuwa Facebook w Ustawienia (prawy górny róg tuż nad „Wyloguj”) — Bezpieczeństwo.

Możemy zapewnić sobie logowanie znane nam z przelewów bankowych, gdy potwierdzamy je kodem z smsów (sekcja Zatwierdzanie logowania). W tym wypadku każde nasze logowanie będzie poprzedzone wpisaniem przez nas kodu (więc bez naszej komórki włam nie dojdzie do skutku). Pod warunkiem, że podamy numer komórki, co przecież też jest pewnym podzieleniem się prywatnością 😉

Można także „nauczyć” Facebooka logowania. Podzieli się z nami alertem na wypadek nieznanych mu wcześniej lokalizacji, z których wchodzono na konto bądź urządzeń, z których się logowano. Pozwoli nam to nie tylko na szybką reakcję, ale też odszukanie podejrzanych wizyt na koncie.

Czynnik ludzki najsłabszym elementem

Apki_Facebook

Tak, chodzi o Twoja osobę. Spójrz z dystansem na sposób korzystania przez Ciebie z Facebooka. Mogło się zdarzyć, że oddałeś wgląd do Twojego konta osobom, o których nie wiedziałeś.

Widzisz nową aplikację w rodzaju „Zobacz, z którym Twoim znajomym rozmawiasz najczęściej na Fejsie„? Korzystasz z aplikacji konkursowych, w których trzeba było zaprosić znajomych? Tak naprawdę pozwoliłeś na przejrzenie Twoich wiadomości (pierwszy przypadek) i listy znajomych (drugi przypadek).

Przy każdej aktywacji aplikacje wystawiają nam komunikat o zgodzie na dostęp do naszego konta. W pośpiechu nie czytamy co tak naprawdę udostępniamy. Zazwyczaj chodzi o przegląd znajomych, ale w radykalnych sytuacjach pozwalamy nawet na publikację postów w naszym imieniu! Na pewno zdarzyło Wam się widzieć u kogoś na tablicy info o telefonach za darmo, ponieważ nie mają oryginalnej folii. Prawdopodobnie taka osoba nie zamierzała się tym podzielić.

Nad aplikacjami możemy sprawować w pełni kontrolę. Ponownie przejdźmy w Ustawienia (prawy górny róg tuż nad „Wyloguj”) — Aplikacje.

Przy każdej z nich możemy zmienić sposób dostępu do naszych danych,  wybrać informacje, które mogą być wykorzystywane przez tę aplikację, lub zwyczajnie usunąć, jeśli któraś z nich budzi podejrzenia.

Autor: 4 marca 2016