Tu jesteś:

Blog firmowy Trustnet

Ludzka inteligencja ma się dobrze

Robots

Nikt nie przerywa prac nad sztuczną inteligencją. Regularnie dostajemy dowody, że już, niedługo, za kilka lat oddamy myślenie cudom techniki. Na przestrzeni ostatniego miesiąca w mediach mogliśmy przeczytać o kolejnej wersji czworonożnej maszyny „Spot” od Boston Dynamics, powstawaniu w Japonii hotelu obsługiwanego przez roboty, a nawet o ataku robota-odkurzacza na swoją właścicielkę w Korei Południowej. Właśnie dostaliśmy dowód, że z naszą inteligencją nie jest tak źle, skoro nawet algorytmy Google pogubiły się w prostej sytuacji, którą opisujemy niżej.

Od jednego z naszych Klientów dostaliśmy wiadomość, że mimo wykonania przez nas prac nad wersją responsywną, cała strona nie przechodzi prostego „Testu zgodności z urządzeniami przenośnymi” na Google Developers. Komunikat zaskakujący tym bardziej, że wdrażanie nastąpiło w niedługim czasie, a szybkie testy jasno wskazywały, że witryna posiada status „Mobile-Friendly”. Sami zresztą widzieliśmy na swoich urządzeniach właściwe działanie witryny.

Winowajcą okazał się niepozorny robots.txt, a raczej blokowanie przez niego dostępu narzędziom Google, zwłaszcza odpowiedzialnemu za testowanie responsywności. Google podpowiada webmasterom, że w sytuacji, gdy chcemy całej indeksacji strony, jego obecność jest zbędna. W innym przypadkach są w nim zawarte ścieżki, które mają na celu nie wpuszczać roboty wyszukiwarek. W omawianym zdarzeniu nie widziały one zasobów w rodzaju CSS’ów, zdjęć i JavaScript, uznając całą stronę za…pustą. Sprawę załatwiło wgranie zmienionego pliku. Mamy więc klasyczny przykład, w którym pozbawiona kontekstu lub części danych sztuczna inteligencja wprowadza w oczywisty błąd. Ludzka inteligencja ma się dobrze.

Autor: 4 marca 2015