Tu jesteś:

Blog firmowy Trustnet

Rok 2015 w częstochowskim Internecie

CzewaW przedostatni dzień mijającego roku wyłączamy się z ogólnych podsumowań branżowych i spoglądamy skrótowo na 2015 rok w kontekście częstochowskiego Internetu. Wystawiliśmy po jednym minusie i plusie dla Urzędu Miasta Częstochowy. Kontynuujemy nasz tekst z zeszłego roku i ponownie spoglądamy wstecz, by odnaleźć pozytywne wydarzenie związane z Internetem z geograficznych okolic Trustnetu. Nie zabrakło jednak kwestii, którą warto poprawić w 2016 roku.

Pozytyw: E-Projekty z unijnych funduszy

Poprzednio narzekaliśmy na spore opóźnienia związane z „E-regionem Częstochowskim”, tymczasem 2015 rok upływał pod znakiem sprawnej realizacji całego projektu. Front prac budowlanych ruszył w połowie roku i 18 grudnia w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się podsumowujące spotkanie. Inwestycja sięgająca jeszcze 2011 roku zakładała budowę połączenia teleinformatycznego, umożliwiającego dostęp do sieci szerokopasmowej mieszkańcom, przedsiębiorstwom i instytucjom z powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego oraz miasta Częstochowy. Infrastruktura osiągnęła łączną ilość 345 kilometrów sieci światłowodowej i kosztowała prawie 24 miliony złotych.

Finalne udostępnienie całej sieci nastąpi w pierwszej połowie 2016 roku, gdy zostaną zrealizowane końcowe zadania. Wśród nich znajdują się jeszcze m.in. rozliczenia finansowe, powstanie jednostek organizacyjnych, przygotowanie dokumentacji organizacyjno-finansowych i wybór z przetargu Operatora.

Dodajmy jeszcze, że w ramach projektów „Internet oknem na świat – przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Częstochowa” oraz „Internet przyszłością cyfrowego świata – przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Częstochowa” na przestrzeni całego roku zwiększano stopień wykorzystania Internetu wśród osób w wieku 50 + oraz dzieci i młodzieży uczącej się. W tym czasie zapewniono dostęp do Internetu 115 gospodarstwom domowym, zagrożonym wykluczeniem cyfrowym, przyłączono do Internetu 23 podległe placówki oświatowe oraz przeprowadzono szereg szkoleń grupowych i indywidualnych.

Negatyw: Niesprawne Wi-Fi

Publiczne punkty bezpłatnego dostępu do internetu za pomocą wi-fi (tzw. hot spoty) nadal nie są mocnym punktem na mapie Częstochowy. Zaczęło się od montowanych w 2008 roku infomatów, umożliwiających przeglądanie filtrowanych stron internetowych. Po latach część z nich działa znacznie mniej sprawnie niż w swoich początkach, ale zdecydowano się wykorzystać infomaty do utworzenia hot spotów, których obecnie jest 13 o łącznym zasięgu około 200 m. Z internetem połączymy się na placach Biegańskiego i Daszyńskiego, u zbiegu al. Kościuszki i Wolności, w pobliżu Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej i w alei Sienkiewicza. Także w budynkach urzędów miejskich – magistracie przy ul. Śląskiej oraz w USC. Bezpłatnie z sieci można skorzystać również na kempingu Oleńka, przy hotelu Ibis, przy Wyższej Szkole Hotelarstwa i Turystyki oraz w Centrum Handlowym M1.

Problem w tym, że przed skorzystaniem z sieci należy założyć konto, by przy każdym połączeniu móc się z jego pomocą zalogować. Utrudnienie mocno niekomfortowe, od którego odchodzi się przy bezpłatnych sieciach. Z rozwoju hot spotów zrezygnował sam Urząd, tłumacząc, że w czasach powszechnego dostępu do danych mobilnych właściwe jest skupić się na rozbudowie sieci światłowodowej. O tym, że nie do końca jest to właściwy wybór może świadczy fakt, że we wnioskach do budżetu obywatelskiego Częstochowy złożono trzy projekty dotyczące wi-fi, a na sieć zdecydowało się MPK, wdrażając ją w tramwajach w kilku wybranych wagonach starego typu.

Autor: 30 grudnia 2015