Tu jesteś:

Blog firmowy Trustnet

Trustnet na PHPCon2010

Dnia 21. Maja miał miejsce pierwszy ogólnopolski zlot entuzjastów i programistów języka PHP  – PHPCon Poland 2010 zorganizowany przez PLUG. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć silnej reprezentacji programistów  firmy Trustnet .
Zjazd miał miejsce w malowniczej miejscowości Huta Szklana, położonej niedaleko Puszczy Świętokrzyskiej. W ciągu trzech dni mieliśmy przyjemność  uczestniczyć w 12 prelekcjach dotyczących zagadnień związanych zarówno bezpośrednio z projektowaniem i implementacją projektów w PHP, jak i bardziej uniwersalnych tematów traktujących  o prawach autorskich, czy problemie walki ze spamem.

Większość wykładów, może z wyłączeniem prelekcji samego sponsora imprezy, stała na wysokim poziomie. Interesujący wykład dał niejaki Zyx, opowiadając o rozwijanym przez siebie autorskim systemie szablonów – Open Power Template. Projekt w ciekawy sposób podejmuje problem separacji warstwy logiki aplikacji od widoku, dając projektantowi szablonu do dyspozycji zestaw instrukcji osadzanych bezpośrednio w kodzie szablonu. Programista na wejściu instrukcji  określa jedynie rodzaj spodziewanych danych wejściowych i format ich prezentacji, zaś całą resztą: algorytmami renderowania, przygotowywania danych do wyświetlenia, zajmuje się sam system szablonów.
Mimo że do prezentacji podszedłem z lekkim dystansem, to być może w przyszłości pokuszę się o przetestowanie OPT w praktyce.

Duże zainteresowanie wzbudziły dwie prelekcje dotyczące systemów cachowania . Pierwsza z nich ogólnie zarysowała tematykę wielopoziomowego cachowania aplikacji skali biznesowej, z wykorzystaniem do tego  klastrów i serwerów dedykowanych, wyznaczonych wyłącznie do cachowania  newralgicznych danych. Druga, bardziej konkretna, traktująca o wysokiej wydajności systemie buforowania obiektów Memcached, o którym można przeczytać w relacji mojego kolegi tutaj.

Niestety prezentacja, na którą osobiście czekałem najbardziej o Architekturze Plug-in w PHP,  nie powaliła mnie na kolana.

Sam temat jest obecnie wyjątkowo ciekawy, ze względu na ogólną  potrzebę pisania aplikacji w sposób szybki, przy jednoczesnej minimalizacji nakładów pracy. Łatwo wyobrazić sobie jakim ułatwieniem byłoby składanie aplikacji z gotowych modułów na konkretne żądanie klienta. Jednak zaprojektowanie aplikacji  w oparciu o koncepcję autonomicznych części, „klocków” realizujących pewne samodzielne zadania jak  autoryzacja, blog czy sklep nie jest trywialne. Pojawia się szereg podstawowych problemów…

  • Które warstwy architektury MVC odpowiadałyby za poszczególne zadania: rozdzielania żądań, rejestrowania pluginów, implementacji usług, wyrejestrowywania?
  • W jaki sposób zaprojektować aplikację, w taki sposób żeby moduły pozwalały na manipulację wzajemnymi zależnościami?
  • Jak w łatwy sposób rozszerzać funkcjonalności poszczególnych modułów?
  • Czy rejestrować wszystkie pluginy jednocześnie?

Niestety część  z tych pytań pozostała dla mnie bez odpowiedzi. Owszem prelekcja zawierała fragmenty listingów, jednak sama koncepcja wydaje się zbyt złożona i wiąże się z szeregiem skomplikowanych inżynieryjnych pojęć  – kontenera wstrzykiwania zależności, szczegółów implementacji architektury EDA, których omówienie w tak krótkim czasie, jest niemożliwe.

Podsumowując, zjazd był dla mnie nie tylko zastrzykiem nowych informacji, świetną okazją do poznania ludzi z branży, wymiany doświadczeń i dyskusji na temat realizowanych projektów, ale również bodźcem do dalszego poszerzania wiedzy i szukania coraz to lepszych programistycznych rozwiązań.

Autor: 30 maja 2010