Tu jesteś:

Blog firmowy Trustnet

Ustandaryzowane HTML5

HTML5 28 października W3C (World Wide Web Consortium) nadgoniła rzeczywistość. Organizacja w swoim komunikacie ogłosiła zakończenie prac nad standardem HTML5 i zarekomendowała jego wykorzystywanie przez deweloperów. Ich reakcję daje się opisać krótkim „dopiero teraz?”. Opieszałość to jeden z głównych zarzutów wobec instytucji, która zajmuje się normami w kwestii tworzenia stron i ich wyglądu (XTML i CSS). Dla wielu twórców stron (W3C powołuje się na badania, w których mowa o 42% korzystających z HTML’a, CSS i JavaScript) standard HTML5 od dawna jest codziennością w pracy.

W3C zaczęła działalność w 1997 roku. Tempo prac nad standardami znacznie odbiega od ciągle zmieniających się trendów w sieci. Nie można jednak odmówić konsekwencji w działaniu. Wspólne reguły są korzystne dla wszystkich stron – odbiorców, programistów i komputerów.

Faza Last Call trwała od maja 2011 roku. Już wtedy szacowano, że gotowa wersja oddana zostanie do końca 2014 roku. Nad HTML5 pracowało prawie 400 osób skupionych w 60 firmach. W komunikacie podawana jest liczba 4 tysięcy błędów, które udało się przez ten czas wyeliminować.

Przypomnijmy, że sam standard dotyczy renderowania stron wśród szerokiej gamy przeglądarek sieciowych i urządzeń mobilnych. W głównej mierze chodzi o wyświetlanie elementów audiowizualnych. Może stać się bezpośrednim następcą dzisiejszych formatów Flash i Quick Time. W lipcu na HTML5 całkowicie przeszedł YouTube. Standard tworzy też nowe wyzwania dla programistów rozwijających programy adblockowe dla przeglądarek – HTML5 oznacza natywne reklamy. W fazie wstępnych prac jest już kolejna wersja pod roboczą nazwą HTML.next.

Autor: 3 listopada 2014