Tu jesteś:

Blog firmowy Trustnet

Zepsuty laptop? Sprawdź 10 najczęstszych awarie notebooków

Jeśli wierzyć obiegowym statystykom, aż co trzeci laptop ulega awarii w pierwszych trzech latach eksploatacji. Trudno się dziwić, wszak przez swoją mobilność muszą znosić dużo więcej niż komputery stacjonarne, które z biegiem lat przyćmiły. Poza tym, gdyby laptopy były wytrzymałe i gotowe do wieloletniej eksploatacji… kto utrzymywałby producentów tego typu urządzeń?

Awaria nr 1: przegrzewanie się

Laptop przegrzewa się i automatycznie wyłącza. To wersja „light” tej awarii, ponieważ czasem skutki przegrzania notebooka mogą być znacznie poważniejsze. Dlaczego nasze przenośne komputery tak łatwo się przegrzewają? Cóż, po pierwsze dlatego, że ograniczona przestrzeń dla mocnych podzespołów jest nader trudna do efektywnego chłodzenia. Po drugie, jako użytkownicy zwykliśmy nie oszczędzać naszych laptopów, korzystając z nich na pościeli, kolanach i innych miejscach, które sprzyjają gromadzeniu się drobinek kurzu wewnątrz naszych urządzeń.

Awaria nr 2: mechaniczne uszkodzenia matrycy

Częściowe lub całkowite zakłócenia obrazu, artefakty na ekranie, martwe piksele, pionowe paski… to tylko kilka awarii matrycy, czyli jednego z najbardziej czułych punktów komputerów przenośnych. Blisko osiem procent wszystkich awarii laptopów stanowią właśnie uszkodzenia matrycy. Najczęstsze przyczyny powstania tego typu uszkodzeń to: przypadkowe uderzenia o ekran, upadek komputera, uszkodzenie matrycy przy zamykaniu laptopa.

Awaria nr 3: zalanie komputera

Co dwudziesta awaria komputera wiąże się z zalaniem go cieczą. Jak to się w ogóle dzieje? Przede wszystkim przez nieuwagę użytkowników oraz fakt, że po prostu lubimy usiąść przy naszym notebooku z kubkiem kawy, herbaty lub czegoś mocniejszego. Niestety płyny często są najskuteczniejszymi „renegatami” przenośnych komputerów.

Awaria nr 4: awarie wywołane przepięciami

Mniej więcej taka sama częstotliwość awarii co w przypadku zalania cieczą przypada na uszkodzenia spowodowane przepięciami. Zetknięcie komputera z naelektryzowanym ciałem bardzo często prowadzi do poważnych uszkodzeń sprzętu.

Awaria nr 5: stukot dysku twardego

Problem dotyczy dysków HDD. Jeśli ni stąd ni zowąd dysk twardy naszego laptopa zaczyna wydawać dźwięki, do których nas nie przyzwyczaił, to znak, że najprawdopodobniej jego egzystencja zmierza ku rychłemu końcowi. Co należy wtedy zrobić? Cóż, walczyć z czasem poprzez przenoszenie najważniejszych plików na nośnik zewnętrzny.

Autor: 28 lutego 2017