Serwery wirtualne - technologia

Jako bazowy system operacyjny serwerów wybraliśmy komercyjne, zaawansowane rozwiązanie: CloudLinux. Jest to komercyjny system operacyjny, który posiada rozwiązania dedykowane dla hostingu współdzielonego, takie jak:

CageFS

CageFS jest to zwirtualizowany system plików wraz z zestawem narzędzi, który pozwala na umieszczenie każdego z użytkowników serwera w odzielnej "klatce". Dzięki temu każdy użytkownik ma własną, niezależną od innych przestrzeń m.in. z włanymi plikami systemowymi. Rozwiązanie separuje uzytkowników na najniższym poziomie - jądra linuksa.

Zalety użycia CageFS:

  • Użytkownik otrzymuje zestaw podstawowych, bezpiecznych plików wykonywalnych,
  • Użytkownik nie ma możliwości zobaczenia innych użytkowników serwera i nie ma możliwości wykrycia obecności innych użytkowników ani nawet ich nazw na serwerze,
  • Użytkownik nie ma możliwości obejrzenia plików konfiguracyjnych serwera, jak np. plików konfiguracyjnych Apache,
  • Użytkownik ma ograniczone możliwości do podglądu folderu systmowego /proc oraz nie ma możliwości podejrzenia procesów innych użytkowników.

Uwaga: Można przyjąć, że CageFS przypomina w pewnym sensie wirtualizację podobną do zaawansowanych serwerów VPS (Virtual Private Server) bazujących na kontenerach, ale w tym przypadku wirtualizacja nie wymaga oddzielnych instalacji systemu dla każdego konta hostingowego, ale bazuje na jednym wspólnym systemie (choć niektóre jego części są powielone dla kont hostingowych). Oczywiście tego typu hosting współdzielony nie jest to serwer vps, ale charakteryzuje się podobnymi właściwości.

LVE

LVE (lightweight virtualized environments) - to technologia na poziomie jądra Linuksa, która bazuje na utworzeniu virtualizacji kontenerów, w których znajdują się dane użytkownika. Jest to technologia oszczędna w zakresie użycia zasobów oraz całkowicie przeźroczysta dla użytkowników. Zadaniem użycia LVE jest upewnienie się, że żadna pojedyncza strona internetowa, czy konto hostingowe nie spowoduje przeciążenia serwera, co w efekcie mogłoby być uciążliwe dla innych użytkowników.
W zwykłym przypadku hostingu, czasem pojedyncza może zużyć całość zasobów procesora, pamięci, procesów dyskowych, czy zasobów Apache i przez to serwer może zwolnić lub nawet być niedostępny. Technologia LVE matemu zapobiec. Odbywa się to przez współpracę modułu Apache, modułu PAM oraz jądra Linuksa.

Moduł LVE dla Apache potrafi:

  • Wykryć, który użytkownik uruchomił proces na serwerze
  • Wykryć czy proces jest uruchomiony przez skrypt cgi czy php
  • Umieścić odpowiedni proces Apache w kontenerze LVE odpowiedniego użytkownika

PHPselector

PHP Selector jest komponentem oprogramowania CloudLinux, który pozwala użytkownikowi samodzielnie wybrać, którą wersję PHP oraz które moduły chce używać na swoim koncie hostingowym.

Na chwilę obecną użytkownik ma do wyboru wersje PHP:

  • podstawową na serwerze (na dzień 29.12.2013 jest to wersja 5.3.28)
  • php 5.2.x
  • php 5.3.x
  • php 5.4.x
  • php 5.5.x

Wersje php są automatycznie aktyualizowane w ramach odpowiednich gałęzi - dzięki temu zawsze używacie Państwo najnowszej, stabilnej wersji w danej gałęzi.

Każdy z użytkowników może samodzielnie zmieniać wersję php w swoim panelu Klienta pod ikoną "Select PHP version".

Wykorzystanie zasobów

Każdy z użytkowników może samodzielnie przeglądać użycie zasobów na własnym koncie hostingowym. pod ikoną "Wykorzystanie zasobów" w cPanelu można przeglądać użycie m.in.: użycia procesora, użycia pamięci, użycia dysków (operacje I/O), liczby procesów na koncie. Statystyki można przegląć w formie wykresów z możliwości wybrania przedziału czasowego. Dane prezentowane są również w formie tabeli.